Scroll Top

Minigolf: Ajaloost kuni tänapäeva võistlusteni

Minigolf on olnud populaarne vaba aja veetmise vorm juba rohkem kui sajandi. Esimene teadaolev minigolfiväljak ehitati 1904. aastal, kuid mäng sellisel kujul, nagu me seda tänapäeval tunneme, saavutas suurema populaarsuse pärast Teist maailmasõda. Eriti tuntud on minigolf võistlusspordina sellistes riikides nagu Saksamaa, Austria, Rootsi, Soome ja Tšehhi. 1937. aastal moodustati Rootsis ka esimene ametlik minigolfi organisatsioon.

Minigolfi varaseimad jäljed viivad Šotimaale. Minigolf loodi seal 19. sajandi lõpus, kui St Andrews’i golfiklubi rajas väiksema golfiraja, et naised saaksid harjutada puttimist ilma suurele golfiväljakule minemata. Kuigi minigolfi varasemad juured pärinevad Šotimaalt, sai see tõeliselt populaarseks ja modernseks meelelahutuseks 20. sajandi alguses Ameerika Ühendriikides. 1916. aastal ehitati New Yorgis esimene spetsiaalne minigolfiväljak, mis sai nimeks “Thistle Dhu” – nimi, mida peetakse esimese kommertsiaalse minigolfiväljaku sünniks.

Kuigi minigolf on seltskondlik mäng, kus iga mängija saab oma oskusi proovile panna, ei ole võitmine alati kõige olulisem. Mängu peamine eesmärk on nautida mängurõõmu ja lõbusat ajaviidet. Samas aitab minigolf ka keskendumisvõimet parandada, sest iga löök nõuab täpset tähelepanu ja strateegilist mõtlemist.

Võistlustasemel on minigolf palju enamat kui lihtsalt lõbu – igal aastal peetakse vaheldumisi Maailma- ja Euroopa meistrivõistlusi. Maailmameistrivõistlused toimuvad iga kahe aasta tagant, samal ajal kui Euroopa meistrivõistlused korraldatakse vahepealsel aastal.

Minigolfiväljakud ja nende tüübid

Minigolfi rajad varieeruvad oma pikkuse ja kattematerjali poolest, kuid rahvusvahelistel võistlustel kasutatakse tavaliselt kolme tüüpi väljakuid:

  1. Vaipkattega väljakud – Need rajad võivad olla kuni 18 meetrit pikad ning pakuvad mitmekesiseid võimalusi erinevate takistustega.
  2. Betoonväljakud – Betoonrajad võivad ulatuda kuni 36 meetrini ja on tuntud oma püsivate ja kindlate pindade poolest.
  3. Eterniitväljakud – Kõik eterniitväljakud on pikkusega 6,25 meetrit ja sisaldavad erinevaid takistusi ja figuure, mis teevad mängu huvitavaks ja väljakutsuvaks.

Euroopa ja Maailmameistrivõistlustel on alati kahte tüüpi väljakud, kas 

A,B; A,C või B,C.

Rahvusvahelistel võistlustel, nagu Maailma- või Euroopa meistrivõistlused, kasutatakse alati kahte tüüpi väljakuid, näiteks vaipkattega ja betoonväljakuid või betoon- ja eterniitväljakuid. Igal võistlusrajal on 18 rada, mis pakuvad mängijatele võimalust oma oskusi mitmekesiselt proovile panna.

Huvitavad faktid minigolfi kohta

Minigolfi algne eesmärk oli pakkuda golfile sarnast mängu võimalust väiksemates kohtades ja inimestele, kellel ei olnud võimalust suurele golfiväljakule minna. Algusaegadel oli see mõeldud just naistele, et nad saaksid harjutada puttimist. Tänapäeval on minigolf aga universaalne spordiala, mida mängivad kõik vanuserühmad.

Lisaks on minigolf väga populaarne vaba aja tegevus puhkekeskustes ja lõbustusparkides, kus see meelitab igal aastal miljoneid inimesi üle maailma.

 

Toivo Vällo